האמן בעצמך

אמונת האדם בעצמו וביכולותיו משפרת את איכות חייו. אמונה באלוקים כדאית שבעתיים. הוא באמת יכול לעזור לנו...

מאת: הרב יוסי ביסטריצקי

ההיסטוריה מספרת לנו על הרבה משימות ריגול בשטחי אויב. המפורסמת שבכולן היא זו המסופרת בפרשתנו - שליחת קבוצת מרגלים לארץ כנען לפני כניסת עם ישראל אליה.

לפני צאתם הגדיר משה למרגלים את מטרות הפעולה. הם מילאו אותן, וכשחזרו למחנה מסרו לעם את מה שראו עיניהם. כשקיבלו בני ישראל את המידע החליטו שאינם רוצים להיכנס לארץ כנען. אלוקים כעס מאוד עליהם ועל עשרת המרגלים.

לכאורה, מה היה חטאם הגדול של המרגלים? הרי הם מילאו את שליחותם ונתנו דו"ח מפורט על המשימות שביצעו. הם תיארו את מצב הארץ, את חוזק הערים ואת חוסנם של האזרחים בדיוק כפי שביקש משה. האם משום שנתוני הארץ נראו להם שליליים הם היו צריכים להיענש? 

האדם אינו השחקן היחיד במגרש חייו ובוודאי שלא במגרשים ציבוריים. ההמון האנושי הממלא את העולם גורם לכך שחייו של אדם אחד שזורים בחייו של אדם אחר, ורבים ממעשיו של האדם משפיעים על חייהם של אחרים ואף תלויים בהם במידה זו או אחרת. לכן ספקנות או לחץ מצד הסובבים אותנו עלולים למנוע מאיתנו להגשים חלק מתוכניותינו.

אחת ממשימות חייו של האדם היא להאמין במעשיו. האמונה בצדקת דרכו נותנת לו כוח וביטחון להמשיך בחזון שהועיד לעצמו למרות מבטיהם ותגובותיהם של בני-האדם שמסביבו. אם יתייחס לכל הערה שיעירו לו לא יוכל לקדם את המטרות שהציב לעצמו.

ואם כוחה של אמונה עצמית הוא גדול, כוח האמונה באלוקים גדול שבעתיים.

אמונה חזקה ואיתנה באלוקים נותנת לאדם יכולת לבצע משימות ולהתקדם בחיים לא רק כשהסביבה האנושית מקשה עליו, אלא גם כשהטבע ומגבלות הנראות כבלתי-עבירות ניצבות בדרכו.

לאמונה של האדם בעצמו ובדרכו יש אמנם השפעה פסיכולוגית גדולה על יכולותיו ועל כושר העמידה שלו, אך אין בכוחה לשנות סדרי בראשית ונתונים הקיימים בעולם שמסביבו. האמונה באלוקים, לעומת זאת, מסוגלת לשנות סדרי עולם. היא גורמת, כביכול, לאלוקים לסייע לאדם המאמין בו להגשים את שאיפותיו החיוביות, גם כשהדרך להצלחה אינה בדרך הטבע. משום כך נתונים שליליים לא צריכים לפגום באמונה במי שיכול לעשות הכול כטוב בעיניו.

חטאם של המרגלים לא היה איפוא הדו"ח המפורט שמסרו. חטאם היה המסקנה שהוסיפו בסיום הצגת הנתונים: "לא נוכל לעלות אל העם כי חזק הוא ממנו".

האמונה באלוקים ובהבטחתו שיכניסם אל הארץ ויצליח את דרכם ומלחמותיהם הייתה צריכה להיות איתנה כל-כך אצל המרגלים, עד שהנתונים והמצב בארץ לא היו צריכים להשפיע עליה כלל. הנתונים שאספו בארץ כנען נראו אמנם שליליים ומפחידים, אבל אמונה חזקה באלוקים הייתה צריכה למנוע מן המרגלים להסיק את המסקנה השלילית שהסיקו מסיורם.

אמונה היא דבר מבורך. אמונת האדם בעצמו וביכולותיו משפרת את איכות חייו ועוזרת לו לממש את תוכניותיו. אמונה באלוקים כדאית שבעתיים. הוא באמת יכול לעזור לנו לממש את משאלותינו...

 

הרב יוסי ביסטריצקי הוא מנהל בית חב"ד ביישוב להבים ומחבר הספר 'הפרשה והחיים'

שתף לחברים

שתף